• en
  • pl

RECYKLING OPON I TWORZYW SZTYCZNYCH

Recykling opon

Według szacunków, w ubiegłym roku w Unii Europejskiej powstało ponad 2,9 mln ton zużytych opon samochodowych. W Polsce, zgodnie z danymi Instytutu Przemysłu Gumowego, liczba ta oscyluje w granicach 140 tys. ton i ciągle rośnie. Zużyte opony mogą być zagospodarowane w różnoraki sposób. Najcenniejszym jest  wykorzystanie ich w postaci rozdrobnionej (recykling materiałowy).

Granulat stosuje się jako składnik nawierzchni boisk, ścieżek do biegania, warstw amortyzujących, różnego rodzaju barier przeciwhałasowych, mat izolacyjnych i antypoślizgowych. Strzępy i chipsy w konstrukcjach tuneli, przejść podziemnych, warstw drenażowych, jako wypełniacze w elementach konstrukcji budowlanych. Miał gumowy do modyfikacji asfaltu, produkcji progów zwalniających, słupków i wysepek.

Przemysł kolejowy stosuje granulat do układania torów kolejowych i tramwajowych. Przemysł motoryzacyjny, gumowy i chemiczny używa miału do produkcji dywaników samochodowych, wycieraczek, wykładzin.

Wysoka kaloryczność granulatów gumowych oraz ich pozytywny wpływ na procesy spalania miałów węglowych czynią je poszukiwaną alternatywną domieszką dla ciepłownictwa i cementowni. Odzyskane druty stalowe pozyskują huty.